רדיו טסט – מבחני רכב

  • קצת עלינו:

'רדיו טסט' היא תכנית רדיו מהפכנית, שאין כדוגמתה בישראל ואולי גם בעולם כולו.
הרעיון שלה פשוט: בעוד שבמגזר הכללי יש כתבות על מבחני רכב בשפע – באתרי האינטרנט, בעיתונים השונים ובמגזינים המיוחדים – לבני הציבור החרדי אין היכן לקרוא וללמוד על המכוניות החדשות השוטפות את כבישי ישראל.
על-פי נתוני 'הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה', בני-ברק היא העיר עם ממוצע המכוניות החדישות בישראל. כן, יותר מהרצליה ותל-אביב.
בניגוד לעבר, אלפי חרדים רוכשים מידי שנה מכוניות חדשות – מכל הקטגוריות: מיני, משפחתיות, מיני-וואנים, מנהלים, פנאי-שטח ואפילו רכבי 4X4 וטנדרים.
הרדיו החרדי המוביל בישראל, רדיו 'קול ברמה', נרתם אפוא לסייע לציבור החרדי בנושא זה, ומפרסם מידי שבוע כתבות רכב באמצעות הרדיו. הפינה משודרת מידי יום רביעי בשבוע בתכנית הפופולרית 'המגזין הכלכלי' עם יקותיאל משי וזוכה להאזנה רבה. התגובות החמות והרבות הזורמות למערכת, מעידות על נחיצות המבחן.

במסגרת המבחן נוסעים מנדי ריזל ומשה רוט על המכוניות החדשות, כשלגופם מכשירי הקלטה. תוך כדי נסיעה, כאשר ברקע נשמעים צלילי המנוע ועוד, הם מדברים על העיצוב, המנוע, הנוחות, המרווח, המחיר, המתחרים, האבזור וכיוצא בזה.

— משה רוט נחשב ל"מאסטר" בעולם הרכב של ירושלים החרדית. אל רוט, בשנות ה-60 המאוחרות, מגיעים מידי שבוע עשרות מבני המגזר שמבקשים ממנו לבדוק את המכוניות המוצעות להן למכירה.

נדמה שאין רכב שהוא לא מכיר ככף ידו, ועם השנים הוא צבר ידע רב בתחום.
משה, המייסד ובעלי רשת מסעדות 'הדר גאולה', מפנה לעצמו זמן מידי שבוע כדי לבחון את המכוניות החדשות שנבחנות במסגרת התוכנית. הוא ניחן באבחנה דקה ושם לב לכל פרט.

— מנדי ריזל הוא עיתונאי חרדי, שמשמש ביום-יום ככתב הצבאי של הרדיו ועורך ברשת 'קו עיתונות'. האהבה למכוניות פרחה אצלו במשך השנים, והוא החליט להרים את הכפפה ולהפוך את התחביב לתועלת הכלל: הוא יזם ויצר את התוכנית בה הוא משקיע מידי שבוע זמן רב. ריזל הכניס לעולם החרדי את מושג מבחני הרכב, ובמקביל הוא מפרסם מידי שבוע מבחן רכב כתוב ב'קו עיתונות'.