המחאה החברתית נכשלה בקרב אבל תנצח במלחמה

המגזין הכלכלי | יקותיאל משי | כ"א סיון התשע"ד הדפסה הוספת תגובה

כזכור לפני שלוש שנים יצא הציבור הישראלי לרחובות בקריאה לשינוי סדרי עדיפויות לאומיים וצדק חברתי. מחקר חדש קובע כי לא חל שינוי ממשי מאז המחאה החברתית בקיץ 2011. המחקר, אותו ביצעו מנכ"ל מרכז מאקרו לכלכלה מדינית ד"ר רובי נתנזון וחוקר המרכז איתמר גזלה, מציג שורת מדדים ונושאים כלכליים במבט השוואתי לשנים שטרם המחאה החברתית ואחריה.

יועץ התקשורת זאב ינאי

יועץ התקשורת זאב ינאי

בראיון לתוכנית המגזין הכלכלי עם יקותיאל משי אומר יועץ התקשורת זאב ינאי כי אומנם המחאה החברתית נכשלה אך העיקרון של היכולת להתאגד ולקדם מטרות חברתיות הוכח כהצלחה – המחאה החברתית, שהחלה ממחירי הקוטג' הגבוהים, סחפה את ההמונים ונדמה היה שמשהו בתודעה של הציבור הישראלי משתנה. אך לא, כך למשל בתחום יוקר המחיה, שהיה מהגורמים הבולטים לפרוץ המחאה בין השנים 2011-2013 מדד המחירים לצרכן עלה ב7.1% אך מדד המזון עלה ב13.6% ומדד הבריאות ב9.6%. זאת לעומת מדדי התחבורה, התקשורת, החינוך, התרבות והבידור שדווקא ירדו ב3.9%. בתחום הדיור התמונה קודרת יותר – מספר המשכורות הנדרשות לרכישת דירה ממוצעת בישראל צפוי להגיע עד לרמה של 144 משכורות חודשיות, לעומת 137 משכורות היום. מספר הבטחות הסרק של הדרגים הפוליטיים ושחיקת המחאה הספיקו כדי להחזיר את הציבור לביתו והמחאה דעכה באותה מהירות בה ניצתה. מחיר הקוטג' ירד במתינות לזמן קצר לפני ששב לעלות וכך גם מוצרים בסיסיים אחרים. גם מחירי הנדל"ן המשיכו להאמיר והותירו ציבור רחב ללא יכולת לרכוש דירה למגורים. וועדת טרכטנברג התמסמסה לה לאיטה והשפעתה על יוקר המחייה שולי וזניח.

אך את מלחמת הקיום של כולנו המחאה ניצחה ובגדול, הקו המחשבתי שהיה עד היום רק אצלנו החרדים שעם התארגנות וקניה מרוכזת נצליח להוריד מחירים – פשוט לכל העם והיום אנו שומעים על התארגנות לפתיחת מכולות שכונתיות ללא מטרות רווח או על תושבים שהחלו בהתארגנות שכונתית מתוך מטרה להוזיל את מחירי הגז באופן משמעותי וכדומה זה קורה היום בכל עיר וכל שכונה. אז גם אם המחאה עצמה נכשלה את מלחמת הקיום היא הצלחה לנצח.

האזינו לראיון המלא:

הפגנה במסגרת המחאה החברתית

הפגנה במסגרת המחאה החברתית

  • הצטרפו אלינו לפייסבוק והישארו מעודכנים

  • כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך:

  • כתיבת תגובה

    האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *