דברי מזכ"ל האו"ם – צביעות וחוצפה // פרשנות

בעולם | ד"ר דרור מנור | י"ז אלול התשע"ו הדפסה הוספת תגובה

נדמה כי אין גבול לחוצפתו ולצביעותו של מזכ"ל האו"ם, באן קי מון. במהלך נאום שנשא ביום שלישי בעצרת הכללית של האו"ם תקף המזכ"ל את מדיניותה של ישראל כלפי הפלסטינים. לדבריו, "עשר שנים של הרחבת התנחלויות וחמישים שנה של כיבוש זה טירוף". המזכ"ל אף התייחס למלחמה בסוריה באומרו כי "יש באולם האו"ם נציגי ממשלות עם דם על ידיהם שהתעלמו ממלחמת האזרחים, מימנו אותה או השתתפו בה".

בשני נושאים אלה באה לידי ביטוי חוצפתו וצביעותו של באן קי מון. במהלך שנות כהונתו לא נראה שהוא השקיע מאמצים ניכרים על מנת להגיע לפתרון הן בסוגיה הפלסטינית והן במלחמת האזרחים העקובה מדם בסוריה. ברור שהוא יכול היה לפעול בצורה טובה בהרבה ממה שעשה בפועל, במקום להוציא אמירות מפיו שרק הלהיטו והסיתו את הצדדים.

באן קי מון הדגיש שהפלסטינים אינם יכולים להמשיך לחיות תחת כיבוש ישראלי. לדעתו, "החלפת פתרון שתי המדינות במבנה של מדינה אחת יזרע הרס. הדבר ישלול מהפלסטינים את חירותם ואת העתיד הראוי להם, וירחיק את ישראל עוד יותר מחזונה לדמוקרטיה יהודית אל עבר בידוד עולמי". נדמה כי מזכ"ל האו"ם מתעלם באופן מוחלט ממסע הטרור הקשה של הפלסטינים שהוביל להרוגים ולפצועים רבים בצד הישראלי. האכזריות הפלסטינית כלל אינה מעניינת אותו, והוא אפילו לא חושב לגנות אותה.

ניכר שמזכ"ל האו"ם משקיע מאמצים רבים בחנפנות כלפי הצד הפלסטיני ודואג להשמיץ את הצד הישראלי ולהציג אותו באור שלילי. הדבר בא לידי ביטוי במהלך כל כהונתו. כך למשל, באן טען שישראל מתייחסת רע לאסירים הביטחוניים הפלסטינים הכלואים בבתי הסוהר הישראליים. כמובן שהדבר הוא שקר וכזב. הרי אותם אסירים מקבלים תנאים מעולים שאינם מגיעים להם: טלוויזיה, רדיו, אפשרות ללמוד לתואר אקדמי במוסדות להשכלה גבוהה ועוד. ברור שאם האסירים הפלסטינים היו כלואים באחת ממדינות ערב (ואפילו ברשות הפלסטינית), הם היו זוכים ליחס שלילי ולתנאים גרועים ביותר: מאסרי עולם עם עבודת פרך עד יומם האחרון עלי אדמות.

אולם, חלק ניכר נאומו של באן קי מון התייחס למלחמת האזרחים בסוריה. הוא השמיע האשמות קשות כלי המשטר הסורי. לדבריו, "המשטר הסורי אחראי להרג המוני של אזרחי המדינה. המשטר ממשיך בהפצצת שכונות ובעינוי אלפי עצורים באופן שיטתי". באן האשים גם מדינות נוספות בעולם במצב הקיים בסוריה. לדבריו: "לפטרונים החזקים שמשמרים את מכונת המלחמה יש גם דם על הידיים". המזכ"ל הדגיש כי "באולם יושבים נציגי ממשלות שהתעלמו מהמלחמה, אפשרו אותה, מימנו אותה, השתתפו בה ואפילו תכננו וביצעו דברים איומים נגד אזרחי סוריה". המזכ"ל אף הוסיף כי "הרבה קבוצות שונות בסוריה רצחו אזרחים, אבל אף אחד לא רצח יותר מהמשטר הסורי".

בדבריו רמז באן על מעורבותן של רוסיה ואיראן במלחמה לצד המשטר הסורי. סביר להניח שהוא לא הזכיר את שמותיהן של מדינות אלה בכוונה כדי לא להסתכסך עם ראשיהן, ובמיוחד עם פוטין. נכון שהמזכ"ל צודק בדברים שאמר, אך לא ניכר כי פעל נחרצות במהלך כהונתו למען פתרון של שלום שיביא לסיומה של המלחמה האיומה הזו. גם ארצות הברית ורוסיה לא הצליחו להגיע להישגים בנושא הסורי, כאשר עדות לכך היא שבירת הפסקת האש על ידי משטרו של אסד, זמן קצר לאחר שנקבעו תנאיה.

בירושלים צריכים לקוות שלאחר שבאן קי מון יסיים את כהונתו, יבוא מזכ"ל שיטיב יותר עם הצד הישראלי ולא רק יחפש להתחנף לצד הפלסטיני, שכידוע פועל פעמים רבים בדרך של טרור ואלימות. לעיתים נדמה שהמזכ"ל המכהן עושה כל מאמץ על מנת להאשים את ישראל בהאשמות שונות הקשורות בסוגיה הפלסטינית ומתייחס לצד הפלסטיני כשה תמים שאינו אשם במאומה.

  • הצטרפו אלינו לפייסבוק והישארו מעודכנים

  • כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך:

  • כתיבת תגובה

    האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *