חדש באוצר הספרים ההלכתי: "בנתיב החלב" – קובץ שישי

הלכה | כ"א אייר התשע"ו הדפסה הוספת תגובה

 

באחרונה ראה אור הקובץ החדש, השישי בסידרה, של "בנתיב החלב" –  סוגיות הלכתיות בתעשיית החלב". הקובץ בעריכת הרב זאב וייטמן, רב תנובה, מכיל שורה של מאמרים הלכתיים בנושאים הקשורים לתעשיית החלב, שנכתבו ונתלבנו ע"י הרבנים הגאונים, חברי ועדת מהדרין, ורבנים פוסקים נוספים שעסקו בנושא במסגרת הכינוס השנתי בנושא כשרות המתקיים זו השנה השישית.

בקובץ החדש של  "בנתיב החלב" שורה של מאמרים הלכה למעשה, שעניינם איכות בכשרות המשקפים היבטים הלכתיים בתהליכי הייצור בתעשיית החלב. בקובץ מתפרסמים מאמריהם של יושבי ראש ועדת מהדרין תנובה הגר"מ גרוס והגרי"מ שטרן וחברי הוועדה הגר"ד לנדאו, הגרא"י הורווויץ והרב יוסף מרדכי זילבר מומחה הוועדה לחומרי גלם.

בנתיב החלב - כריכהבמאמרו המקיף בנושא המדדים לכשרות מהדרין כתב הגר"מ גרוס, יו"ר ועדת מהדרין, כי איכות בכשרות מבוססת על שלושה יסודות: החומר האנושי, הכרת תהליכי הייצור ורמת הביצוע והמימוש של הוראות הכשרות.  הגר"מ גרוס העיד במאמרו כי "המשגיחים של תנובה נבחרים בקפידה ע"י רב תנובה וחברי ועדת הרבנים, שבוחנים אותם האם הם ראויים להיות משגיחי כשרות…". הכשרות המהודרת של מוצרי תנובה היא תוצאה של מאמץ משותף של כל הרבנים, החל מההנהלה ועד המפקחים והמשגיחים, הדגיש הגר"מ גרוס.

הגרי"מ שטרן, יו"ר ועדת מהדרין, כתב תשובה מפורטת באשר לכשרות מערכת הפיסטור. הנושא העיקרי הנדון במאמר הוא שאלת חום החשמל לעניין בליעה והכשרה. לנושא זה השלכות רבות בתעשיית המזון בארץ ובמפעלים בחו"ל המוכשרים לצורך ייצור מוצרים בכשרות מהודרת. תשובה נוספת מפרי עטו עוסקת בשיעור ההמתנה בין אכילת גבינה צהובה לבשר.

עוד בקובץ מאמריהם של הגר"ד לנדאו חבר ועדת מהדרין בנושא חליבה בפיקוח מצלמות. להשלמת הדיון בנושא פירסם הרב זאב וייטמן, רב תנובה, נספח מיוחד הכולל התכתבות עם פוסק הדור הגר"ש הלוי וואזנר זצ"ל והכרעותיו בנושא הפיקוח באמצעות מצלמות.

הרב מנחם דוב גנק ראש מערך הכשרות של ה-OU והרב יצחק דביר הקדישו מאמריהם לשאלת השימוש בחלב נכרים בזמננו. הרב יוסף מרדכי זילבר, יועץ ועדת מהדרין לחומרי גלם, הקדיש מאמרו לדינם של מחמצות – רכיב חיוני בייצור גבינות ויוגורטים.

במדור "בנתיב ההלכה" מופיעים מאמריהם של הגרא"י הורווויץ חבר ועדת מהדרין והרב זאב וייטמן. עוד מופיעים מאמריהם של הרב דוד איינגר ומאמרו המקיף של הרב חיים שמרלר בעניין נאמנות משגיח כשרות. את המדור חותם מאמרו המרתק של הגר"י זילברשטיין בדבר זכיה במבצע שהתקיים בשעתו מטעם תנובה.

מדור מיוחד מוקדש לענייני פסח ובו מתפרסמים מאמריהם של הגר"א וייס בענין איסור קטניות בפסח ושל הרב מנחם בורשטיין הסוקר חומרות וקולות בפסח.

את הקובץ חותם מדור שו"ת כהלכה בו רוכזו השאלות ההלכתיות העיקריות שהוגשו לחברי ועדת מהדרין במהלך כינוס הכשרות הארצי. הרב זאב וייטמן והרב אברהם שלזינגר, מרכז ועדת מהדרין, השיבו לשאלות בנושאים מגוונים בתחום החלב ומוצריו.

  • הצטרפו אלינו לפייסבוק והישארו מעודכנים

  • כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך:

  • כתיבת תגובה

    האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *